UA-118373460-1 tag: tag: tag: tag:

22 listopada Supernova wchodzi do kin.

Supernova uhonorowana za najlepszy debiut podczas FPFF w Gdyni. Jedną z głównych ról - gra dyrektor Actor Center.

fot. Andrzej Woźniakiewicz

""Środowisko filmowe zostało zignorowane". Wojciech Marczewski o kulisach wyboru konkursowych filmów na festiwalu w Gdyni."

 

 

Film "Supernova" w reż. Bartka Kruhlika w którym jedną z trzech najważniejszych ról zagrał Marcin Zarzeczny-ojciec dyrektor Actor Center, dostał się do Konkursu Głównego Festiwalu Filmowego w Gdyni, został jednak razem z trzema innymi filmami, m.in. "Mową ptaków" X. Żuławskiego usunięty z listy. 

Link do artykułu:

http://trojmiasto.wyborcza.pl/trojmiasto/7,35611,25000837,srodowisko-filmowe-zostalo-zignorowane-wojciech-marczewski.html?fbclid=IwAR1HRti2Nj9KbJ4oLP8t9p4DWxWPXnBlN4b_qLnZTUT0P62xhMOv2V7vVQ4

Woyzeck, reż. Grzegorz Jaremko, TR WARSZAWA 28 czerwca 2019, 

 

Zapraszamy Was na kolejne wyjście do teatru. Tym razem ponownie odwiedzimy TR Warszawa by zobaczyć kolejne przedstawienie w ramach Programu Debiut TR / Młody TR. Pierwszym spektaklem, który zobaczyliśmy w ramach tej inicjatywy był "Puppenhaus" Jędrka Piaskowskiego. Po przedstawieniu, tradycyjnie, wybierzemy się do pobliskiej knajpki, żeby podyskutować o sztuce.Piszcie jak najszybciej, by dokonać rezerwacji miejsca. Uczestnicy płacą tylko za bilet do teatru. Zapisy: biuro@warsztatyteatralne.euDEBIUT TR / MŁODY TRSpektakl Woyzeck realizowany jest w ramach konkursu Debiut TR, wspierającego rozwój najciekawszych reżyserów i reżyserek teatralnych młodego pokolenia. Nagroda Debiut TR została powołana w listopadzie 2015 roku w ramach nurtu programowego Młody TR i jest przyznawana co roku na Forum Młodej Reżyserii w Krakowie. Nagrodzeni przez zespół TR studenci i studentki otrzymują zaproszenie do zrealizowania przedstawienia w TR Warszawa w kolejnym sezonie teatralnym.

Pierwszym laureatem nagrody Debiut TR jest Jędrzej Piaskowski, student Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie, który w ramach wyróżnienia zrealizował w TR Warszawa spektakl „Puppenhaus. Kuracja" (2016). Spektakl został nagrodzony m. in. w Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej (nagrody aktorskie dla Justyny Wasilewskiej i Agnieszki Żulewskiej), na Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych R@port w Gdyni (nagroda główna) oraz na 19. Festiwalu Sztuki Reżyserskiej Interpretacje w Katowicach (nagroda aktorska dla Justyny Wasilewskiej).

 Kolejną laureatką nagrody Debiut TR jest Klaudia Hartung-Wójciak, studentka Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie. Premiera „Chinki” w jej reżyserii odbyła się w TR Warszawa na zakończenie sezonu artystycznego 2017/2018. Trzeci laureat nagrody Debiut TR – Grzegorz Jaremko, student krakowskiej Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie zrealizuje w TR Warszawa spektakl „Woyzeck” (prem. maj 2019). W listopadzie 2018 roku nagroda Debiut TR została przyznana po raz czwarty. Jej laureatką została Katarzyna Minkowska, studentka III roku Wydziału Reżyserii Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. Reżyserka została nagrodzona „za pasję w poszukiwaniu nowych form ekspresji, oryginalne łączenie teatru ze sztukami wizualnymi, dojrzałość i wysoki poziom intelektualny pracy reżyserskiej, za wrażliwą, inspirującą współpracę z aktorkami i aktorkami” w spektaklu "Syrenarium".

Młody TR to nurt programowy, w ramach którego TR Warszawa wspiera rozwój nowych talentów artystycznych, prowadząc takie projekty jak np. Teren Warszawa, Teren TR, Debiut TR, rezydencje artystyczne, gościnne pokazy prac dyplomowych i spektakli, czy przedstawienia repertuarowe, do realizacji których zapraszani są debiutujący twórcy i twórczynie. TR Warszawa pełni rolę artystycznego schronu, w którym artyści i artystki mogą eksperymentować i realizować swoje pomysły na teatr.

W ramach programu Młody TR w ostatnich sezonach artystycznych swoje spektakle zrealizowali m. in.: Anna Karasińska („Ewelina płacze” i „Fantazja”), Piotr Trojan („Grind/r”), Magda Szpecht („Możliwość wyspy”), Wojciech Blecharz („Soundwork”), Katarzyna Kalwat („Holzwege”), Małgorzata Wdowik („Piłkarze” i „Strach”), Jędrzej Piaskowski („Puppenhaus. Kuracja”, „Dawid jedzie do Izraela”) i Klaudia Hartung-Wójciak („Chinka”).mat. TR Warszawa

 

https://www.facebook.com/events/2297601403662789/

warsztaty teatralne w Krakowie

5 marca ruszyliśmy z warsztatami aktorskimi dla dorosłych w Krakowie.

5 marca ruszyliśmy z warsztatami aktorskimi dla dorosłych w Krakowie - grupa dla początkujących. Warsztaty prowadzi rewelacyjna Dorota Kaczor. Wpadnijcie na kawę. Mamy jeszcze dwa wolne miejsca :)

Kraków// ul. Studencka 13.

 

 

Właśnie wróciliśmy z zimowego obozu aktorskiego, które zorganizowaliśmy w Dworze w Bronicach. Spędziliśmy tam 8 dni pracując nad technikami wyrażania emocji oraz nad 25 minutową etiudą, której pokaz zamknął nasz tygodniowy warsztat. 

 

 

Pokaz teatru tv "Nie ma" w reżyserii naszej instruktorki-Natalii Sołtysik//27.01.2019. DK Kadr

TEATROTEKA - cykl ekranizacji młodej polskiej dramaturgii, którego producentem jest Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i FabularnychAUTORKA TEKSTU: Malina Prześluga,REŻYSERIA: Natalia SołtysikMalina Prześluga nazywa konwencję, w której napisała swoją sztukę, „pseudorealizmem”. Chcąc napisać sztukę o polskiej wsi, autorka musiała zmierzyć się z dwiema „nieprawdami”, jakie obowiązują dziś na temat wsi. Jedna – to ukazywanie wsi, jako siedliska wszelkiego zła, biedy, deprawacji, patologii i obciachu. Druga – to idylliczny wizerunek zdrowej, cichej i ekologicznej wsi, będącej miejscem pożądania klasy średniej większych miast. Demaskując oba te mity, autorka postanowiła napisać czystą nieprawdę podszywającą się pod prawdę. Groteskowa fabuła i forma pozwala uzmysłowić widzowi, jak płaskie i pozbawione szacunku bywa dzisiaj myślenie o współczesnej polskiej wsi i jak nieprawdziwy jest jej obraz choćby we współczesnym dramacie, czy filmie. Takiej wsi polskiej, jaką próbują nam wmówić dzisiejsi twórcy, po prostu nie ma! – zdaje się twierdzić autorka sztuki.Zwiastun: https://vimeo.com/250745285Więcej o spektaklu: http://www.wfdif.pl/pl/produkcja-filmowa/teatroteka/spektakl/nie-maWięcej o cyklu: http://www.wfdif.pl/pl/produkcja-filmowa/teatrotekasala: Broadwaywstęp wolny, rezerwacja miejsc online lub telefonicznie

Warsztaty teatralno-muzyczne dla dzieci 4-7 lat w Stróży k. Andrespola.

Drodzy Rodzice,z inicjatywy jednej z mieszkanek Wiśniowej Góry, postanowiliśmy zorganizować zajęcia teatralno-muzyczne dla dzieci w wieku 4-7 lat. Zajęcia odbywałyby się we wtorki lub środy w godzinach 17.30-20.00 z przerwą na posiłek (posiłki we własnym zakresie). Prosimy o kontakt czy bylibyście Państwo zainteresowani takimi zajęciami. Gdyby w grupie znalazło się co najmniej dziesięcioro dzieci, moglibyśmy też pomyśleć o wynajęciu busa, by po zajęciach dzieci mogły wrócić do swoich domów bez fatygowania rodziców.Koszt zajęć:4 warsztaty w ciągu miesiąca w zalezności od ilosci osób:250zł (w grupie do 5 osób) lub 200zł (w grupie powyżej 6 osób), 190zł (powyżej 10 osób)Kontakt:biuro@warsztatyteatralne.eutel. 504 155 237pozdrawiam,Marcin Zarzecznywww.warsztatyteatralne.eu

 
 
 
 

Dawid jedzie do Izraela // TR Warszawa 25.01. godz. 19.oo

reż. Jędrzej Piaskowski

Spektakl דוד נוסע לישראל  („Dawid jedzie do Izraela”) Jędrzeja Piaskowskiego i Huberta Sulimy to teatralna fantazja odnosząca się do wielowiekowej historii i kultury Żydów w Polsce.

Przedstawienie rozpoczyna się od próby rekonstrukcji realiów Marca 1968 roku. Trwa antysemicka nagonka. Polscy rodzice, wychowujący adoptowanego chłopca decydują się przywrócić mu jego dotąd ukrywaną, żydowską tożsamość. Ich zmagania z obowiązującymi narracjami i stereotypami dotyczącymi relacji polsko-żydowskich prowadzą ostatecznie do niezwykłego rozwiązania. 

W trakcie pracy nad spektaklem twórcy, wychodząc od obchodów 50. rocznicy wydarzeń Marca ’68, próbowali zbadać z różnych punktów widzenia dzisiejszy, szeroko rozumiany dyskurs polsko-żydowski i przyjrzeć się używanym w nim retorykom, dominującym narracjom i figurom.

Osią tematyczną spektaklu jest zbiór opowieści i narracji wyrosłych wokół kulturowej figury Żyda, obecnej w pamięci zbiorowej, zarówno historycznej jak i współczesnej. Nakładające się plany czasowe tworzą baśniową, groteskową rzeczywistość polsko-żydowskiego uniwersum, w którym "typowa" polska rodzina z okresu PRL-u spotyka się z postaciami historycznymi, m.in. z Władysławem Gomułką, Aldoną Giedyminówną, żoną Kazimierza Wielkiego,  czy nawet z królową Polski Maryją z Nazaretu. Jednocześnie spektakl ma formę parabolicznej opowieści skonstruowanej w reakcji na zajścia polityczne, podobną do gestu, na jakim oparta została słynna "marcowa" powieść Andrzeja Szczypiorskiego pt. „Msza za miasto Arras”.

Od twórców:Zależy nam na próbie zbudowania perspektywy łączącej, która choć na chwilę wymykałaby się dotychczasowym narracjom. W naszej opinii charakter dyskusji na "tematy polsko-żydowskie" najczęściej - także nieświadomie - generuje wyłącznie podziały i utrwala w zbiorowej świadomości figurę Obcego-Żyda. Dlatego celowo podważamy klisze obecne w tych dyskursach, a także odżegnujemy się od wspólnego dla obu narodów kultu pamięci, narodowego cierpienia i poprawności politycznej. Chcemy, aby nasz spektakl odgórnie zakwalifikowany jako wypowiedź na "tematy żydowskie", wymykał się tej klasyfikacji i z premedytacją dotykał także „tematów polskich”: m.in. polskiego patriotyzmu, tożsamości narodowej, czy chociażby upamiętnienia setnej rocznicy odzyskania niepodległości.

premiera: 8 września 2018 (Muzeum Historii Żydów POLIN, Warszawa)

z materiałów TR Warszawa

 
 

Gramy dla WOŚP - warsztaty aktorskie

Drama Point i Centrum Rozwoju Artystycznego (warsztatyteatralne.eu) zapraszają na warsztaty aktorskie "Gramy dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy".Dochód z biletów przeznaczamy na cele tegorocznej akcji WOŚP., czyli zakup nowoczesnego sprzętu medycznego dla specjalistycznych szpitali dziecięcych.W ramach wydarzenia odbędą się dwa warsztaty dla osób od 16 roku życia:10.30-12.30 I grupa12.45-14.45 II grupaWarsztaty poprowadzą Ewa Ostrowska Kunert z Drama Point i Marcin Zarzeczny z Centrum Rozwoju Artystycznego.wyjściowa cena biletu 50zł, płatne na miejscu

zapisy biuro@warsztatyteatralne.eustudiodramapoint@gmail.comlub tel. 504 155 237Chodźcie, fajnie będzie!

 
 
 
 

Większość naszych zajęć zaczynamy od rozmów "o pięknie",

wspólnie ze studentami opowiadamy sobie o sytuacjach, które wydarzyły nam się podczas ostatniego tygodnia, w których można dostrzec coś, co trudno określić, czyli piękno.Dzisiaj byliśmy znów na mieście, obejrzeliśmy w Lunie Touch me not. Boże. No. Ciężko to skomentować. O ciele, o tym, że go nie znamy, nie rozumiemy. "Ciało nie kłamie", tak powiedział twórca bioenergetyki Lowen i jak widać, on też nie kłamał. Nie chcę pisać, wzruszający, siaki, owaki, bo każdy może odebrać ten film inaczej. Napiszę, że mnie wzruszył, spwodował, że poczułem się bezpiecznie, że wróciłem do domu jakoś spokojniejszy, jakoś bliżej siebie, i że w sumie to tańczę w miejscu. Takie, o, "piękno". 

Marcinwww.warsztatyteatralne.eu #warsztatyaktorskie #zajęciateatralne #dladorosłych #dladzieci

 

 

19 listopada, byłem gościem Dagmary Kowalskiej w Radiu Chilli Zet.

 

Pod tym linkiem można zobaczyć i posłuchać fragmentu rozmowy: https://www.facebook.com/Chillizet/videos/529235554223693/?hc_ref=ARTuPpT9ReLyyFIL3VzYKnWypHZH4t5ciPMw856SkLL28cirt6CoDQb-jgsxLy4Hb_E&__xts__[0]=68.ARAbuc63Fu1l9Pt-DV7r9JFHKSplIaJjQhf-aETJMXFfMAZkEXSAZUmjtnEdpWbVgLBXLZQqDhQH2bqGQeQaQ3cGuEvWVGkumf2rHyKmuwlCbysY7ziX2W6_Jcf37u1RKEomYuMwvnprmviXSLse-QoCmmpemirAmuk6c-K5suIAQvlSVPPP5iotW37FTAfXa3qaIQgUdxpPEVsvvK2LM-Q2MmANwGikAuUnMM4KZScXrOI8SgXVgH6x60qcDTgSnFml40nrqTIY0HH7XdwNrzQEsSJur0Mx03P-_TYUv4lNRIUAqItI2GmORJkkofw0NvFZynj-jCoT4symS5cw8MBzMQ&__tn__=FC-R

Marcin / twórca Warsztatów

 
 
 

KINO LUNA/ 20.11.WTOREK/ 20.45/ TOUCH ME NOT/ BILETY DO NABYCIA w kasie lub internetowo

Tradycyjnie, widzimy się na rozmowy po seansie.

Do zo.

 

Touch Me Not to oda do ludzkiego ciała i związanych z nim pragnień, ale przede wszystkim ― wezwanie do akceptacji odmienności. Adina Pintilie testuje w swoim filmie terapeutyczny potencjał dotyku, obnażenia ciała i emocji, a towarzyszy jej w tym trójka bohaterów. Wszyscy mierzą się przed kamerą z tym, co ich blokuje, ogranicza, przeraża. Obserwując relacje między nimi, Pintilie stawia pytania o to, jak rozumiemy „intymność”, „piękno”, „związki” czy „pożądanie”. W czasach, w których ciało może stać się polem ideologicznej bitwy, nagość okazuje się manifestacją wolności.

Gatunek:

dramat

Kraj produkcji:

Czechy / Niemcy / Francja / Rumunia / Bułgaria

Rok produkcji:

2018

Czas trwania:

125 min

Reżyseria:

Adina Pintilie

Scenariusz:

Adina Pintilie

Obsada:

Laura Benson, Tómas Lemarquis, Christian Bayerlein

 

 

#kler

dyskusyjny klub artystyczny

nasze pierwsze wyjście 9 IX

Kinoteka/18.30

reżyseria:

scenariusz:

oceń twórców gatunek:

produkcja:

premiera:28 września 2018 (Polska) 18 września 2018 (świat)

 

 

Chodźcie, fajnie jest